Fantastickou jízdu předvedl na posledním úseku Julian Eberhard poté, jako dokázal stáhnout neuvěřitelných 18 sekund. Rakušan se zaslouženě dočkal premiérového vítězství v této sezóně. Dopomohl mu k tomu pád Šipulina. Rus skončil třetí. Na druhé pozici finišoval Fourcade. Michal Krčmář s Ondřejem Moravcem v masáku vybojovali pozice v Top 10! Michal zaznamenal už na první střelbě dvě chybky, na trati ale podal velmi dobrý výkon a nakonec se mohl radovat z osmého místa. Ondra chyboval jen jednou a jeho výkon stačil na devátou pozici, jen 3,5 sekundy za Krčmářem. Vítězství bral Rakušan Eberhard, který předvedl famózní finiš.
 
 
Světový pohár 2017/18: masový start mužů na 15 km
finsko Kontiolahti neděle, 11. března 2018, 13:40   teplota2 -0,4 ºC
vítěz: Julian Eberhard (0+0+1+1) 38:04.8
vietor2 12 km/h
 
 
Nedělní program v Kontiolahti patřil závodu s hromadným startem. Nejdříve jej museli absolvovat muži, kterým přáli povětrnostní podmínky. I proto nás dnes čekal dramatický souboj nejlepších. Přispěl k tomu i Martin Fourcade, který se poprvé představil finským divákům. Francouz vynechal sprint i štafety kvůli zdravotním problémům. Hned vedle něj startoval JT Bö. Nor se ujal tempa a už v prvním okruhu nikoho nešetřil. Na první položku však přišel balík pospolu. Tam se nejlépe dařilo Šipulinovi, jenž potvrzoval velkou formu, se kterou do Finska přišel. Bezchybnou ležku zaznamenalo dalších 17 závodníků, včetně JT Böa nebo Schemppa, Peiffera či Faka. Jeden náboj mimo poslal Windish či Hofer. Až dvě trestná kola musel odběhnout Fourcade.
 
Vpředu se vytvořila silná osmičlenná skupina a v jejím čele opět úřadoval JT Bö. Ten se před druhou položkou snažil vytvořit alespoň malý náskok, což se mu nakonec podařilo. Druhou ležku však jako první zahájil Doll. Němec se opět nemýlil a ujal se vedení. Bez trestného kola zůstali i Peiffer, Eberhard, Bailey a Moravec. Velký reparát složil Fourcade a také si výrazně polepšil. V jeho střeleckém projevu však bylo vidět určitou nejistotu, Francouz střílel na své poměry až příliš pomalu. Druhá položka se ne moc povedla JT Böovi. Tomu totiž ujel poslední výstřel. Mírný pokles zaznamenal také Šipulin a rovněž si na konto připsal jednu chybu.
 
Celý třetí okruh jsme v čele sledovali práci německých biatlonistů. Tempo diktoval Peiffer, ale výborně vypadal i třetí do party, Eberhard. Vedoucí trio zahájilo první střelbu vestoje najednou. Jako první střelnici opouštěl Němec Peiffer, který se tak osamostatnil na prvním místě, neboť Doll a Eberhard museli absolvovat trestné kolo. Velkou střeleckou tragédii prožil JT Bö. Nor musel odkroužit o 300 metrů navíc. Zaváhání lídrů využili závodníci z druhého sledu. Do popředí se dostal Fourcade, který se vyvaroval chyb také na třetí položce. Čistou stojku měl i Šipulin a další Francouz ve startovním poli, Guigonnat.
 
Na čtvrtém běžeckém úseku se Fourcade snažil, aby dotáhl co nejvíc. Podařilo se mu nejdříve stáhnout náskok Dolla a dlouho to vypadalo, že před střelnicí dožene i Eberharda. Rakouský závodník však držel vysoké tempo a druhé místo uhájil. Na vedoucího Peiffera však ztráceli drahocenné sekundy. Němec věděl, že pokud ustojí poslední položku, vyhraje. To se mu však nepodařilo, minul až dva terče. Hozenou rukavici zvedl Fourcade střílející v pěkném tempu a hlavně bez zaváhání. Francouz si vytvořil minimální odstup před stejně bezchybným Šipulinem.
 
Šipulin dokázal nemožné. V posledním kole dokázal stáhnout čtyřsekundovou ztrátu, kterou měl na vedoucího Francouze po poslední střelbě. Fourcade ztrácel dech, vždyť i třetí Eberhard ho pomaličku dojížděl. Vedoucí muž průběžného pořadí SP se snažil v každém stoupání odpárat ruského biatlonistu, ale vůbec se mu to nedařilo. Šipulin však v posledním kilometru spadl, pravděpodobně po kontaktu s Rakušanem, který dokázal stáhnout neuvěřitelných 18 sekund. Pád ruského biatlonistu jakoby sebral síly i Fourcadovi, ten totiž souboj o první místo totálně vypustil. Julian Eberhard se tak prodral k překvapivému vítězství, vůbec k prvnímu v této sezoně. Potvrdil tak výbornou formu, kterou v Kontiolahti měl.
 
Spokojený nakonec musel být i Martin Fourcade, jenž si upevnil vedoucí postavení nejen v masáku, ale i celkovém pořadí Světového poháru. Francouzský biatlonista totiž dokázal porazit oba své největší soupeře, přičemž po první položce mu patřila až 23. pozice. Třetí dnes dojel Anton Šipulin. V obličeji Rusa bylo vidět mírné rozčarování, na sprint si určitě věřil. Bohužel spadl po vlastní chybě a v cíli mu nezbylo nic jiného, než pogratulovat Eberhardovi. Šipulin však může být s finskou částí více než spokojen.
 
Až do poslední položky jsme sledovali fantastický závod v podání německých mužů. Ti však velký tlak neustálí a museli moc bojovat, aby se vůbec vešli do nejlepší desítky. Nakonec se to podařilo až třem, konkrétně Dollovi, Lesserovi a Peifferovi. V elitní desítce měli zastoupení i Italové zásluhou Windisha nebo Češi, kterých v ní reprezentovali Moravec a Krčmář.
 
Cestu za velkým křišťálovým glóbem si dnes výrazně zkomplikoval JT Bö. Nor po polovině závodu vedl, ale pak přišly dvě doslova zpackané stojky, jež znamenaly propad až na konec druhé desítky. Bö skončil 19. Celkově se norským biatlonistům v masáku vůbec nedařilo, vždyť ani jeden z nich neskončil v Top 15, přičemž Ole Einar Björndalen a Erlend Bjöntegaard finišovali až na samém chvostu výsledkové listiny.
 
 
Julian Eberhard na trati (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Oba Češi získali pěkné výsledky, ve finiši byl rychlejší Krčmář
 
Michal Krčmář se po startu držel v druhé polovině startovního pole, na Ondru Moravce trochu ztrácel. Po první střelbě se jeho pozice ještě zhoršila, udělal dvě chyby azařadil se průběžně na 26. příčku se ztrátou víc než 50 sekund. S tímto postavením dokázal něco udělat až na druhé položce, kterou vyčistil, ztráta byla na podobné úrovni jak o kolo dřív. Michal jel solidním tempem, v běhu se ale neposouval směrem vzhůru. Ten přišel na třetí střelbě, která byla opět zvládnutá bravurně. Michal byl už na 14 místě a jeho ztráta byla tvořená jenom tou z prvního kola. Ve třetím kole Michal zabral ještě víc a pomalu stoupal pořadím. Předběhl i Ondru Moravce. Čistá byla v jeho podání i poslední položka a v tento moment se tak posunul už na devátou pozici. V závěru pak dokázal utéct všem kolem něho s výjimkou Windische, a tak se mohl radovat z výborného osmého místa.
 
Ondra Moravec se v začátku držel těch nejlepších, což platilo i po první vynulované položce. Ve druhém běžeckém pole neudržel tempo absolutní špičky, prvních osm biatlonistů mu poodjelo. No druhou střelbu zvládl Ondra opět bravurně, takže na průběžném pátém místě neměl na dosah jen první tři. Ondra se pak bohužel neudržel J.T. Böa, který kolem něj proletěl, no a za ním se mezitím vytvořil poměrně velký peloton. Jedna chybka na třetí střelbě znamenala sešup na osmou příčku. Před poslední střelbou byl 12., v šestičlenné skupině momentálně bojující o osmou pozici. Poslední střelba byla v jeho podání opět čistá, vypadalo to, že by mohl zabojovat i o šestou příčku, potřeboval by ale dobrý běžecký výkon v závěru závodu. Nakonec to byl boj o místo sedmé, na které měli na posledním meziřase zálusk čtyři borci. No nakonec z toho byla devátá příčka, na Windische a Krčmáře Ondra v závěru nestačil.
 
 
Michal Krčmář v masovém závodu
krcmar michal detail 1. a 3. střelba (L + S):   2. a 4. střelba (L + S): výsledek:
terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 8. +40.0 (2)
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new bilance: 2+0+0+0
běžecký čas: 10. +23.4
  střelecký čas: 22. 2:01
získané body: ?
 
 
Ondřej Moravec v masovém závodu
moravec ondrej detail 1. a 3. střelba (L + S):   2. a 4. střelba (L + S): výsledek:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 9. +43.6
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
terc stojka cierny terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new bilance: 0+0+1+0
běžecký čas: 17. +52.1
  střelecký čas: 8. 1:49
získané body: ?
 
 
Výsledky
1. 16 EBERHARD Julian 0+0+1+1 2 38:04.8 0.0 60
2. 1 FOURCADE Martin 2+0+0+0 2 38:11.7 +6.9 54
3. 3 ŠIPULIN Anton 0+1+0+0 1 38:24.1 +19.3 48
4. 13 DOLL Benedikt 0+0+1+1 2 38:26.7 +21.9 43
5. 15 LESSER Erik 0+1+0+0 1 38:28.7 +23.9 40
6. 5 PEIFFER Arnd 0+0+0+2 2 38:31.9 +27.1 38
7. 19 WINDISCH Dominik 1+0+1+0 2 38:43.5 +38.7 36
8. 22 KRČMÁŘ Michal 2+0+0+0 2 38:44.8 +40.0 34
9. 20 MORAVEC Ondřej 0+0+1+0 1 38:48.4 +43.6 32
10. 12 FILLON MAILLET Quentin 0+1+1+0 2 38:52.4 +47.6 31
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí SP mužů
1. FOURCADE Martin 888
2. BÖ Johannes Thingnes 845
3. ŠIPULIN Anton 568
4. PEIFFER Arnd 521
5. FAK Jakov 519
6. BÖ Tarjei 463
7. DESTHIEUX Simon 440
8. HOFER Lukas 437
9. SCHEMPP Simon 424
10. DOLL Benedikt 397
 
Zobrazit kompletní pořadí