Na tomto místě můžete najít pár statistik a grafů českých reprezentantů po sezóně 2016/2017. Stačí si rozbalit jednotlivé karty.
 
 

Postavení našich reprezentací v Nations Cupu

 
nations cup 17
 
 
Žebříček Nations cupu vznikl v sezóně 2002/2003 a hraje klíčovou roli při rozdělování místenek na světové poháry, MS a OH. V krátkosti – jde vlastně o ukazatel jednotlivých reprezentací. Sledují se výsledky tří nejlepších závodníků z každé země ve vytrvalostních a rychlostních závodech. Při štafetách se sleduje výkon celého týmu. Reprezentace, které se umístí na 1. až 5. místě, mohou do SP nasadit šest biatlonistů. Země od 6. - 10. mají právo využít služeb pěti závodníků, 11. - 17. čtyř, 18. - 23. tří, 24. - 25. dvou.
 
Česko zpočátku lépe reprezentovaly ženy, které se v prvních třech letech dokázaly dostat mezi osm nejlepších. Následoval však velký propad, který se zastavil v sezóně 2006/2007. Tehdy Češkám patřilo 16. místo. Přišla generační obměna a pomalu návrat do nejlepší desítky. Dokonce se nám podařilo dostat až na druhé místo, a to v poolympijské sezóně. Pod výborné umístění se podepsaly hlavně Gabriela Koukalová a Veronika Vítková, ale kvalitní výkony podávaly i ostatní naše závodnice. Velkým pozitivem je fakt, že poslední dva roky se našim ženám podařilo pokaždé skončit v Top 5.
 
Čeští muži od vzniku tohoto žebříčku podávají konzistentní výkony, nikdy se neumístili na horším než devátém místě. Mužská reprezentace se léta opírá o služby zkušených matadorů Michala Šlesingra, Ondřeje Moravce nebo Jaroslava Soukupa. Jejich nejlepším umístěním bylo páté místo ze sezóny 2014/2015. Poslední dva roky se sice propadli, ale stále patří do biatlonové elity.
 
 

Postavení České republiky ve štafetovém žebříčku světového poháru

 
stafety 17
 
 
Štafetový závod poslední roky přináší českému biatlonu velké úspěchy. No nebylo tomu tak vždy. Hlavně na začátku nového tisíciletí, kdy čeští muži neuměli najít tu správnou sestavu. Je však třeba dodat, že rok co rok se dokázali zlepšovat a to až do sezóny 2006/2007, kdy zaznamenali historicky nejlepší umístění, co se týče mužské reprezentace. Bylo jím páté místo. Pak přišel pokles formy a postupné propadávání se na konec nejlepší desítky. Přispěl k tomu i vznik smíšené štafety, a proto se netřeba divit, že dva roky dozadu se naši muži nevešli ani do Top 10. Obsadili 14. příčku.
 
Zcela jiný příběh píší naše ženy. Ty zpočátku dokázaly pravidelně sbírat pozice v Top 10, ale pak přišla velká krize v ženském biatlonu a ta se odrazila i na výsledcích, které podávala ženská reprezentace v štafetách. Zejména sezóny 2006/2007 a 2007/2008 vypadají děsivě. Tehdy Češky vypadly dokonce z Top 15, přičemž si vytvořily negativní osobní maximum. Bylo jím 18. místo. Je třeba konstatovat, že generační obměna pomohla ženskému týmu vzchopit se a zkonsolidovat výkony. Výsledkem toho je fakt, že od roku 2012/2013 nevypadly z nejlepší desítky a tři roky dozadu dokonce obsadily první místo. Celkově v posledních letech české ženy patří mezi nejužší štafetovou špičku.
 
Velmi zajímavě vypadá graf smíšené štafety. Z něho se dá vyčíst, že v úplných začátcích se českému mixu příliš nedařilo. Důvodem bylo neustálé zkoušení nových tváři. Až od druhé sezóny se trenérům podařilo najít tu správnou sestavu, a českou smíšenou štafetu to katapultovalo do Top 10. Potom přišly velké úspěchy a první vítězství. Třeba to v Östersundu v sezóně 2013/2014. Ještě větší triumf přišel o rok později, když český mix získal malý křišťálový glóbus. Menší výkonnostní propad však přišel i ve smíšené štafetě. Poslední dvě sezóny znamenaly vypadnutí z Top 5, dokonce v obou případech českým závodnicím a závodníkům připadlo místo na konci Top 10.
 
 

Přesnost střelby reprezentace mužů

 
strelba 17 muzi cz
 
 
Střelba často rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Elitní biatlonisté se opírají nejen o kvalitní běh, ale v mnoha případech i o bezchybnou střelbu. Těžko se dá říci, který z českých biatlonistů byl na tom nejlépe za posledních deset let. Co se však dá z grafu vyčíst je fakt, že zejména poslední tři sezóny se na střelnici nejméně mýlil Ondřej Moravec, který je pověstný zejména rychlou střelbou ve stoje. 33letý Čech je vůbec jediným našim závodníkem, jehož % úspěšnost na střelnici překročila hranici 85 %.

Kvalitní mušku mají i další čeští biatlonisté. Michal Šlesingr sice poslední roky zaznamenal menší střelecký útlum, ale stále dokáže držet čísla nad 80 %. Mezi lepší střelce patří i mladík Michal Krčmář a Tomáš Krupčík, kteří se ve většině případů opírají spíše o výkon na střelnici, než o ten běžecký.
 
Snad nejhůř z Čechů střílí Jaroslav Soukup. Nedá se říct, že je trvale nejhorším střelcem v české reprezentaci, protože ve čtyřech případech dokázal udržet procentuální úspěšnost nad číslem 80, ale zejména v poslední sezoně v tomto ohledu neměl žádnou konkurenci. Možná jen Adam Václavík, který první dva roky v SP určitě nemůže hodnotit jako střelecky zdařilé.
 
 

Přesnost střelby reprezentace žen

 
strelba 17 zeny cz
 
 
České ženy také nepatří mezi střeleckou elitu. Alespoň ve většině případů, ale najdou se i výjimky. Jednou z nich je Gabriela Koukalová, která patří mezi to nejlepší, co ženský biatlon nabízí, a to i na střelnici. Aktuální česká biatlonová jednička posledních pět let podává konzistentní střelecké výkony. Pokaždé atakuje úspěšnost 90 %, v jednom případě ji dokonce překonala. Psala se sezóna 2015/2016, v níž Gábina sestřelila 92 % terčů.
 
Ani Veronika Vítková nestřílí špatně, i když její výkon na střelnici se nedá nazvat jako oslnivý. Je to pěkný průměr, který si udržuje většina lepších biatlonistek. Ostatní mladé Češky se na střelnici spíše trápí. Například Lucie Charvátová jen jednou dosáhla úspěšnosti 70 %. Ve stejném duchu střílely poslední rok i Jessica Jislová a Markéta Davidová.
 
 

Běžecká forma reprezentace mužů

 
beh 17 muzi cz
 
 
Na dalším grafu můžete vidět, jak se dařilo našim biatlonistům v běhu. Konkrétně, jakou ztrátu v průměru nabrali na nejrychlejšího běžce na deseti kilometrech. Mezi naše nejrychlejší závodníky patří každoročně duo Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Pouze jim dvěma se podařilo ztrátu dostat pod hranici půl minuty. Šlesingr to dokázal čtyřikrát, Moravec dvakrát, a to v sezónách 2012/2013 a 2014/2015.
 
Ve výborném světle se běžecky prezentuje také Michal Krčmář. Ten ještě v sezóně 2011/2012 na trati ztrácel drahocenný čas, když se jeho manko za nejlepšími pohybovalo na úrovni dvou minut 14 sekund. Krčmář na své slabině pravidelně pracuje a výsledky se dostavily. Ne hned, ale každoročně se dokázal běžecké zlepšovat. Zatím jeho nejlepším rokem byl ten poslední, kdy na trati ztratil v průměru jen 39 vteřin. I díky zlepšenému běhu se Michal dočkal prvního pódiového umístění v individuálním závodu.
 
Pravidelně nejhorším běžcem z českých kluků je Tomáš Krupčík. I on se sice rok od roku zlepšuje, ale na ostatní stále ztrácí drahocenné vteřiny. Nejlepší běžecký výkon předváděl Krupčík v ročníku 2015/2016, kdy na nejrychlejšího v průměru ztratil minutu a 22 vteřinu. Minulou sezónu mu silně konkuroval Jaroslav Soukup, který běžel ještě o něco hůř. Ten v posledním roce ztrácel na trati až minutu a půl.
 
 

Běžecká forma reprezentace žen

 
beh 17 zeny cz
 
 
Gabriela Koukalová patří mezi nejlepší biatlonistky na světě, a to i díky rychlému běhu. Gábina je v podstatě českou královnou, střeleckou a běžeckou. Koukalová až třikrát dokázala stáhnout ztrátu na trati pod půl minuty a ve dvou případech dokonce pod deset vteřin. Je to obdivuhodný výkon, který jen těžko může někdo překonat. Alespoň v blízké budoucnosti. Kvalitním během se během posledních čtyř let prezentuje i Veronika Vítková, která za nejrychlejší závodnicí v průměru ztrácí něco kolem půl minuty. Z toho dvakrát byla její ztráta menší než 30 vteřin.
 
Běh je silnou stránkou pro Lucii Charvátovou. Ta na biatlon přesedlala jen pár let dozadu a do té doby se věnovala běhu na lyžích. Česká raketa zejména v sezóně 2015/2016 předváděla zajímavé běžecké výkony. Na nejrychlejší biatlonistku v průměru ztrácela 29 vteřin, a hlavně kvůli tomu dokázala získat první body ve světovém poháru.
 
Ostatní Češky se nikdy nepřiblížily k hranici 30 vteřin. Nejblíže k tomu byla Eva Puskarčíková, ale i ta v nejlepším roce své kariéry na trati ztrácela v průměru až 55 vteřin. Nejhorší českou běžkyní posledních let je Jessica Jislová. Stále mladá biatlonistka má velký prostor pro zlepšení, ale stále má ještě dost času. Její graf proto ještě těžko objektivně hodnotit. Stejně i výkon Markéty Davidové.
 
 

Bodování Čechů ve SP po sezónách + srovnání žen a mužů

 
body 17
 
 
body m z 17
 
 
Nezapomněli jsme ani na graf bodového zisku našich biatlonistů. Na něm můžete vidět jak se dařilo českým závodníkům v jednotlivých ročnících. Celkově nejslabší sezónou, alespoň v novém miléniu, byla 2001/2002, kdy naši biatlonisté získali spolu 595 bodů. Nedařilo se zejména mužům, pro které to byl vůbec nejslabší rok. Ženy předváděly nejhorší výkony před 11 lety, kdy se jim podařilo vydolovat pouze 24 bodů. To je však minulost. Momentálně se český biatlon nachází na samém vrcholu. Poslední rok byl vůbec tím nejúspěšnějším z pohledu získaných bodů. České ženy a muži dohromady získali 3755 bodů.
 
Žensko-mužské srovnání vyzní překvapivě ve prospěch mužů. Ti až desetkrát dokázali získat více bodů než jejich reprezentační kolegyně. Zajímavé je ale, že kdybychom udělali stejnou statistiku pouze v posledních pěti letech, ženy by z tohoto "souboje" vyšly lépe. Určitě se pod to podepisuje zejména Gabriela Koukalová, která se v posledních pěti sezónách etablovala mezi ženskou špičkou, vyhrála několik malých křišťálových glóbů a také jeden velký.