kontiolahti logo nove finsko KONTIOLAHTI (Kontiolahti Biathlon Stadium)
webova stranka nadmořská výška: 120 m kapacita stadionu: 15 000
ibu ikona nova MS: 2x (1999, 2015) světový pohár: 9x
kontiolahti stadion
Pohled na areál (© Kontiolahden Urheilijat MM2015 / Samuli Kuittinen)
 
 
Akce pořádané v posledních deseti sezónách
2017/2018: 7. kolo Světového poháru 2013/2014: 8. kolo Světového poháru
2016/2017: 8. kolo SP + 7. kolo IC 2011/2012: 8. kolo Světového poháru
2015/2016: bez zimního podniku IBU 2009/2010: 7. kolo Světového poháru
2014/2015: Mistrovství světa Elite 2007/2008: 1. kolo Světového poháru
 
 
Finsko není jen zemí tisíců jezer, ale také zemí s výbornými podmínkami pro sportování. Poloha, která předurčuje Finsko k tradičním zimním sportům v kombinaci s vyspělou ekonomikou, která je pro země na Skandinávském poloostrově tak typická, vytváří skutečně podmínky, které nenajdeme v žádném jiném koutě světa.
 
Jedním z příkladů je i městečko Kontiolahti. V roce 2013 zde trvale žilo kolem 14 tisíc obyvatel. Pro srovnání, město je velké asi jako naše Ústí nad Orlicí, Nymburk nebo Mariánské Lázně. Asi nikoho nepřekvapí, když řekneme, že leží na břehu jezera Höytiäinen. To má rozlohu 283 kilometrů čtverečních. Maximální hloubka jezera je asi jedenáct metrů. Samotné město vzniklo oficiálně v roce 1873. Oficiální proto, že již v roce 1783 zde vznikla malá farnost. Oficiální údaje jsou ale oficiální údaje. Název města je samozřejmě ve finštině, podobně jako název blízkého jezera, na kterém si našinec může polámat jazyk, ale její první název pochází ze sousedního jazyka - švédského. V tamních starých dokumentech bychom ho našli pod názvem Kontiolax.
 
Ve městě se nachází stadion, na kterém se uskuteční kolo světového poháru i v tomto roce. Původně se mělo uskutečnit v Rusku, ale pro dopingové prohřešky ruských závodníků se IBU rozhodla takto. Stadion se nachází dva kilometry od obce a v letech 1990, 1999 a 2015 se zde dokonce konaly světové šampionáty.
 
 
kontiolahti modre
 
 

Kontiolahti se nachází v regionu Severní Karélie. I když má v názvu severní, nachází se na jihovýchodě Finska. Má přibližně 170 tisíc obyvatel, přičemž je hustota zalidnění asi jen osm obyvatel na kilometr čtvereční. Hlavním městem je Joensuu. Od Kontiolahti je vzdáleno jen dvacet kilometrů. Má asi 75 tisíc obyvatel a založil ho ruský car Mikuláš I., aby mohl začít vzkvétat obchod mezi nedalekým Petrohradem a místními obyvateli. Ještě na konci 19. století patřil tamní přístav mezi největší v této obrovské zemi. Ve městě mají i svou sportovní halu, což není nic neobvyklého. Co je na ní ale zajímavé, je to, že je to největší budova v zemi postavená ze dřeva.
 
V blízkosti Kontiolahti se nachází také národní park Koli. Jednoduchý název, který se těm finským vymyká, však skrývá mnohé poklady. Od jeskyní, přes skály, nádherné výhledy až po několik lyžařských středisek, které jsou určeny jak rodinám s dětmi, tak i náročnějším lyžařům.
 
 
kontiolahti 2017 stredisko ilustrak slavik
Stadion v Kontiolahti (© Petr Slavík, Český biatlon)

 
Biatlonový areál byl zrekonstruován před mistrovstvím světa v roce 2015, tedy je aktuálně jedním z nejmodernějších, ačkoli ne největších. Do té doby sem zavítal světový šampionát dvakrát, ale až v sezóně 2014/2015 dostalo Kontiolahti možnost uspořádat hlavní biatlonový svátek samostatně se všemi disciplínami. Kromě toho je toto středisko i pravidelným dějištěm světového poháru.
 
Kontiolahti Biathlon Stadium je postaven v nadmořské výšce 120 metrů a je známý kvůli svým drsným podmínkám (velkému mrazu a silnému větru), které komplikovaly soutěže během MS 2015. Na tomto šampionátu se prosadili takoví borci jako Marie Dorin-Habertová, která získala dvě zlaté medaile, a nejcennější kov získali i Fourcade, JT , Lesser, Fak, Jurlovová či Semerenková.
 
Kontiolahti zažilo jedno z nejdominantnějších vítězství Jiřiny Pelcové ve vytrvalostním závodu. Legenda českého biatlonu ve Finsku zazářila v roce 1989. Pelcová na střelnici udělala tři chyby, ale přesto dokázala porazit všechny soupeřky s náskokem přes půl minuty. Výborným výkonem se zde prezentovala i Gabriela Koukalová v roce 2013, kdy obsadila třetí místo v rychlostním závodu. Na nejlepší výsledek z českých mužů zde loni dosáhl Ondřej Moravec. Ten ve sprintu skončil druhý.